A klasszikus blog SEO-ra hangolása
A klasszikus blogot az ág is húzza! Mármint a keresőkben lefelé.
Ezt tapasztalatból tudom, másfél évtizednyi bloggereskedés nyomán szűrhettem le fájó, de olykor felemelő tapasztalatokat. De először is tisztáznunk kell, mit is értsünk klasszikus blog alatt. Legtipikusabban a napló jellegű blog lehet a kiindulópontunk. Napok jönnek, napok mennek, számtalan téma kerül terítékre…
A blogger olvasott valamit, erről ír. Aztán mondjuk a munkahelyén történt valami, amiről érdemes a klaviatúrán meditálnia. Máskor focimeccsre ment, s a weben bosszankodja ki magát! Aztán étterem, könyvtár, tüntetés, szerelem, gyerek… és megannyi változatos téma kerül a blogjába.
Ábrán ezt valahogy így örökíthetjük meg:

Témák sokasága a blogban.
Láthatjuk, számtalan téma követi egymást lineárisan a blogban, de olykor ugyanaz a téma is előfordul, ábránkon az „A téma” ilyen.
Azonos blog témák kapcsolódása
Aki nagyon sok blogot ismer, az tudja, hogy számos olyan webegység létezik (még nevesebb blogok között is), amely még az azonos témájú bejegyzéseket sem köti össze, se belső linkkel, se címkével (tag-gel).
Keresőoptimalizáló szemmel így azonnal feltűnik a belső struktúra, a belső linkháló hiánya, amely óriási hátrányt jelent a meghatározott tematikájú blogokkal szemben. Ez utóbbiak ugyanis a fő témán belül az al-témákat összekötik, fogalmilag átlátható hálóba szervezve bejegyzéseiket és ennek „másodlagos” következménye lesz a keresőkben elérhető jobb helyezés.
Mindezt egy ábrán is mutatom:

Blog bejegyzések összekötése
Aki szeretné a klasszikus blogját a keresőoptimalizálás (a SEO) szempontjából „felgyógyítani”, hatékonyabbá tenni, az első lépésként a címkék beállításával és a belső linkek kiépítésével kezdje el a munkát. Tapasztalatom szerint nem elégséges vagy csak a címke, vagy csak a belső linkelés megvalósítása – mindkettőre szükségünk lesz. Mindkettő kettős hatást eredményez: segíti az olvasót a tartalmak közötti navigálásban és növeli az esélyt a keresőkben, Magyarországon kitüntetetten a Googleban való előrehaladásban.
A Google telhetetlen
A fentebb leírt munka persze időigényes, s elvégzése után joggal várnánk el a dicsőséget, ami konkrétan azt jelenthetné például, hogy a Search Console-ban több keresőszót, keresőkifejezést láthatunk viszont, a Google Analytics pedig jóval több olvasót regisztrál.
Ám a Google telhetetlen, még több munkát akar, ha még előrébb szeretnénk jutni annak érdekében, hogy gondolatainkra még többen találjanak rá a keresőtábláról, vagyis a SERP-ből.
Ennek érdekében érdemes a blog menüjét létrehozni, vagy ha már volt, akkor „felhízlalni” kicsit.
A menübe néhány vissza-visszatérő, fontos téma meghatározó bejegyzését érdemes kiemelnünk, s azt a belső linkelés segítségével igazán erőssé tehetjük.
(Mellékesen jegyzem meg, hogy a belső linkelés nyugodtan lehet kulcsszó alapú, nagyon hivatalosan kifejezve: az anchor text egybe eshet valamelyik kulcsszavunkkal vagy kulcskifejezésünkkel.)
Ezt a lehetőséget is hadd szemléltessem egy táblával:

Ismétlődő téma a menüben
Ha a fentiekben leírt feladatokat elvégezzük, máris sokat tettünk pozíciónk javítása érdekében.
Persze nem kizárt, hogy találunk még magunknak feladatokat egy régi klasszikus blog SEO alapú frissítése során. Például a túl kevés szöveget tartalmazó bejegyzést felerősíthetjük legalább 300 szóig. Ezt a szómennyiséget minimumként a Yoast SEO ajánlja.
Apropos Yoast. Érdemes vagy ezt, vagy az All in One SEO plugint telepítenünk a blogba.
Nem árt a sitemap használata sem.
Ellenőrizhetjük, vajon a képeknél kihasználtuk-e az alternatív szöveg, az alt lehetőségét, ami szintén erős SEO lehetőség… de nem is sorolom tovább. Alapból, a korábbit meghaladó siker eléréséhez – a munka mennyiségét is figyelembe véve – ennyi bőven elegendő lesz.
Ezt javasolja Bognár László – SEO-keresőoptimalizálás blog szakértője
Üdvözlöm! Evenich András vagyok, 2005 óta foglalkozok online marketinggel és keresőoptimalizálással. Leginkább KKV-nak segítek fellendíteni a keresőből jövő forgalmat illetve SEO ügynökségeknek is gyakran be dolgozok. A biztonságos és eredményes megoldások híve vagyok. Szeretné, hogy sikeresebb legyen online vállalkozása? Szívesen adok pár ingyenes tippet, hívjon akár most: +36-70-521-3033








Nincsenek hozzászólások